DWUP - CIiPKZ - Banerek [ v 02 e ] - Strona główna.jpg
ciipkz-topn.png
banero.jpg
CBOP2.jpg
facebookciipkz.jpg
Opcje zaawansowane
 
Listopad 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Artykuł: Zaplanuj karierę zawodową.

„Sukces nigdy nie przychodzi sam. Do sukcesu trzeba dojrzeć, być przygotowanym teoretycznie i praktycznie, mieć wiedzę i doświadczenie, a także być skłonnym do ofiarności, poświęcenia, wyrzeczeń, determinacji, wytrwałości i trudu, ale każdy może go osiągnąć, jeśli tylko chce, ma swój cel, marzenie i wizję swojej wyobraźni!” (cyt. Czerwińska Maria.

http://www.goldenline.pl/maria-czerwinska/2011/)

 

Planując karierę zawodową, warto zastanowić się, co chcesz osiągnąć. Jasno sprecyzowany cel, wizja tego, co chcesz robić, dokładnie przemyślany plan działań oraz własna aktywność, zaangażowanie połączone z wytrwałością „skażą” Cię na sukces zawodowy. Kariera to nie tylko droga prowadząca do profesjonalnej doskonałości i osiągania coraz lepszej pozycji w hierarchii zawodowej, ale też szansa na satysfakcjonujące życie zawodowe rozsądnie połączone z życiem osobistym.

 

Od czego zacząć?

Tworząc własny planer kariery zawodowej, na początek postaw sobie pytanie: dlaczego chcesz pracować? Czy praca kojarzy Ci się głównie z pieniędzmi i ich wydawaniem, czy może chcesz się czuć potrzebnym, lubisz coś tworzyć, być za coś odpowiedzialnym, chcesz się rozwijać, dokształcać, przebywać z innymi ludźmi.

 

Zatem określ swój cel: co chciałbyś w życiu osiągnąć, jakie wartości chciałbyś realizować czy rozwijać w swojej pracy zawodowej, jak wyobrażasz sobie idealną dla siebie pracę?

 

Zastanów się nad wartościami i zasadami, jakimi kierujesz się w życiu i uwzględnij to w swoich planach zawodowych. Jeżeli wiesz i rozumiesz, co cenisz w pracy, to łatwiej będzie Ci podejmować mądre decyzje. Dzięki temu uzyskasz satysfakcję z pracy i unikniesz konfliktu między Twoją skalą wartości, a wartościami istotnymi dla wybranego zawodu.

Możliwości wyboru w świecie zawodów jest bardzo dużo i czasami trudno zdecydować, w jakim kierunku podążać. Możesz rozpocząć od przyjrzenia się rzeczom i czynnościom, które robisz chętniej niż inne. Sprawdź również, w czym jesteś dobry, jak pracujesz w zespole, czy umiesz efektywnie rozwiązywać problemy, czy łatwo dostosowujesz się do zmian, jak radzisz sobie w stresie. Czasami trudno samemu ocenić swoje zdolności i predyspozycje, bo mogą one dotyczyć tego, czego nigdy wcześniej nie robiłeś.

Jest to dobry moment do kontaktu z doradcą zawodowym, z którym wspólnie dokonasz analizy umiejętności i dotychczasowych

osiągnięć oraz sprawdzisz posiadane predyspozycje do wykonywania określonych zawodów.

 

Weź także pod uwagę, że na sukces i zadowolenie z pracy ma wpływ także Twoja osobowość. Stanowi ona odbicie Twoich postaw i sposobu patrzenia na życie osobiste i zawodowe. Twoje zainteresowania łącznie z uzdolnieniami i osobowością tworzą klucz do trafnego wyboru zawodu.

 

Przez cały czas powinieneś wykazywać zainteresowanie różnymi możliwościami zawodowymi. Zbieraj informacje o trendach na rynku pracy, o zawodach deficytowych i nadwyżkowych, zawodach przyszłości, możliwościach podjęcia pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Obserwuj technologiczne nowości, zmiany społeczne oraz polityczne i na tej podstawie wyciągaj wnioski o tworzeniu się nowych stanowisk pracy oraz nowych zawodów.

 

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poczytaj charakterystyki interesujących Cię zawodów: poznaj czynności i zakres obowiązków, charakter i warunki pracy, możliwości awansu i rozwoju zawodowego, wymagania formalne, m.in. wykształcenie oraz wymagany stan zdrowia. Wiedza ta pozwoli Ci na uniknięcie w przyszłości niemiłych niespodzianek wynikających z konfrontacji wyobrażeń z prawdziwą pracą zawodową.

 

W procesie planowania kariery zawodowej nie możesz zapomnieć o obszarze edukacji. Dzięki wykształceniu możesz doskonalić i umacniać doświadczenie zawodowe, zostajesz wyposażony w nowe kwalifikacje zawodowe, rozwijasz wiedzę ogólną, aktywność, a przede wszystkim poszerzasz horyzonty intelektualne. Bez kierunkowego wykształcenia trudno realizować się zawodowo, dlatego sprawdź, gdzie możesz kształcić się w interesującym Cię zawodzie, przy czym uwzględnij w planach czynnik ekonomiczny: odległość od rodzinnego domu, koszty czesnego, podręczników i ew. pomocy naukowych. Jednocześnie pamiętaj, że wybierając łatwe, modne i niedrogie kierunki kształcenia, narażasz się na liczną konkurencję na rynku pracy.

 

Zwróć uwagę na wszystkie powyższe elementy układanki i uwzględnij je w swoim planie działania. Pamiętaj, że aby osiągnąć w przyszłości sukces zawodowy, już teraz musisz dopasować do siebie dwa obszary, czyli JA – moje potrzeby i możliwości związane z planowaną przez Ciebie pracą oraz OTOCZENIE ZAWODOWE, czyli potrzeby i oczekiwania rynku pracy. Powodzenia!

 

Wszystkich zainteresowanych zaplanowaniem własnej kariery zawodowej zapraszamy do naszych placówek zlokalizowanych w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu. Dane kontaktowe zawarte są na stronie projektu www.poradnictwonaodleglosc. dwup.pl. Wszystkie nasze usługi są bezpłatne.

 

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

zamieszczony w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej zaplanowanej w projekcie systemowym realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działania 6.1 - Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.2 Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie

pn. „Wdrażanie i promocja usługi poradnictwa zawodowego na odległość”.

 

BIURO PROJEKTU:

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej

ul. Ogrodowa 5b, 58-306 Wałbrzych, tel. 74 886 65 39,

www.dwup.pl

Wprowadził: Magdalena Łukowska
utworzono: 10-08-2015
ostatnia modyfikacja: 12-08-2015
Strona główna
Powrót
Drukuj
Pobierz PDF
Wypowiedz się