„Wdrażanie i promocja usługi poradnictwa zawodowego na odległość”
Dnia 29 listopada 2011 r. w sali konferencyjnej KGHM CUPRUM NOVUM przy ulicy Gen. Władysława Sikorskiego 2- 8 we Wrocławiu odbyło się seminarium podsumowujące realizację zaplanowanego na okres od 01.10.2010r. do 31.01.2012r. i dysponującego budżetem w wysokości 247 359,00 zł projektu systemowego współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL Priorytet VI Poddziałanie 6.1.2.
Seminarium zgromadziło prawie 60 gości – przedstawicieli powiatowych urzędów pracy, biur karier wyższych uczelni z terenu Dolnego Śląska, ośrodków pomocy społecznej, OHP, a także zaproszonych przedstawicieli beneficjenta i uczestników projektu.
W charakterze prelegentów wystąpiło trzech wykładowców akademickich wrocławskich uczelni wyższych.
Seminarium było okazją do podsumowania efektów realizacji projektu oraz upowszechnienia nowej, realizowanej zgodnie ze standardami usługi, poradnictwa zawodowego na odległość. Prowadzącymi spotkanie byli doradcy zawodowi centrów informacji i planowania kariery zawodowej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy pani Urszula Jadowska i pan Zbigniew Tracz.
Po przywitaniu uczestników przez panią Teresę Markiewicz –Wicedyrektora ds. Wdrażania Projektów PO KL DWUP zaprezentowano założenia projektu oraz efekty jego realizacji.
Realizując cel projektu - wdrożenie oraz promocja usługi poradnictwa zawodowego na odległość świadczonej przez doradców zawodowych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy na terenie Dolnego Śląska wykonano następujące zadania:
- zaprojektowano logo projektu, utworzono portal internetowy pod adresem www.poradnictwonaodleglosc.dwup.pl, wyposażono pięć stanowisk w sprzęt umożliwiający zdalne świadczenie usług z zakresu poradnictwa zawodowego, rozpoczęto świadczenie usługi poradnictwa na odległość za ich pośrednictwem, utworzono konta dla doradców zawodowych w ogólnodostępnych komunikatorach (Gadu-Gadu, Skype) oraz elektroniczne skrzynki pocztowe, udostępniono numery telefonów, zwiększono dostęp do usługi dla osób mniej mobilnych oraz preferujących niebezpośrednią formę kontaktu z doradcą zawodowym,
- zrealizowano pięć szkoleń dla doradców zawodowych DWUP wyposażających ich w wiedzę i umiejętności oraz służących przygotowaniu do świadczenia usługi poradnictwa na odległość zgodnie ze standardami określonymi rozporządzeniem MPiPS,
- upowszechniano i promowano poradnictwo zawodowe, w tym poradnictwo na odległość poprzez zamieszczanie artykułów w prasie regionalnej oraz opracowanie i kolportaż ulotek i plakatów,
- zarządzano projektem zgodnie z założeniami oraz promowano projekt opracowując ulotkę i plakat z przeznaczeniem dla odbiorców zainteresowanych tematyką przedsięwzięcia.
Na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą świadczenie usług poradnictwa zawodowego w kontakcie niebezpośrednim przy wykorzystaniu narzędzi do zdalnej komunikacji wypowiedzieli się: Pani dr Violetta Drabik-Podgórna z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego wygłaszając prelekcję nt. „Wirtualny doradca w poradnictwie zawodowym- wsparcie czy konkurencja?”, pan dr Henryk Jarosiewicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłaszając prelekcję nt. „Diagnoza charakteru zawodowego przez Internet a wybory zawodowe” oraz pani Joanna Minta doktorantka Zakładu Pedagogiki Społecznej i Poradoznawstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej nt. „Poradnictwo na odległość – wyzwania i szanse w pracy doradcy”, która wygłosiła referat zdalnie, za pośrednictwem komunikatora Skype.
Na temat projektów systemowych realizowanych przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz wyzwań stojących przed urzędem w roku 2012 w zakresie wdrażania projektów w ramach PO KL wypowiedziała się pani Monika Kwil-Skrzypińska - Dyrektor DWUP.
Seminarium zakończono prezentacją strony internetowej www.poradnictwonaodleglosc.dwup.pl oraz pokazaniem możliwości jej wykorzystania w świadczeniu usługi poradnictwa na odległość.
Spotkanie okazało się również doskonałym przyczynkiem do wymiany doświadczeń i zasygnalizowania problemów, na jakie napotykają doradcy zawodowi świadczący usługi poradnictwa zawodowego w różnych instytucjach i na rzecz różnych odbiorców usług.