DWUP - CIiPKZ - Banerek [ v 02 e ] - Strona główna.jpg
ciipkz-topn.png
banero.jpg
CBOP2.jpg
facebookciipkz.jpg
Opcje zaawansowane
 
Wrzesień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
FAQ

Czy nie będąc osobą zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy nadal mogę korzystać z usług doradców zawodowych z Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej?

Tak. Oferta Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej skierowana jest zarówno do osób zarejestrowanych w PUP jako bezrobotne i poszukujące pracy, ale także do każdej osoby zagrożonej utratą pracy, wracającej na rynek pracy po przerwie w zatrudnieniu, wchodzącej na rynek pracy po raz pierwszy, zainteresowanej zmianą kwalifikacji zawodowych czy stojącej przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej lub zawodowej.

 

Z jakich usług mogę skorzystać przychodząc do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej?

W każdym z czterech dolnośląskich Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej każda osoba zainteresowana może skorzystać z wachlarza różnorodnych usług, między innymi z porady indywidualnej, porady grupowej, zajęć aktywizacyjnych, informacji zawodowej oraz poradnictwa zawodowego na odległość.

 

Czy skorzystanie z usług proponowanych przez Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej jest płatne?

Nie. Wszystkie usługi, które świadczą doradcy zawodowi w Centrach są bezpłatne.

 

Czy mogę w ramach usług, które proponują Centra, określić swoje umiejętności czy zdolności?

W Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej zatrudniona jest kadra specjalistów - doradców zawodowych i psychologów, którzy w ramach spotkań indywidualnych mogą zaproponować wykonanie testów psychologicznych oraz kwestionariuszy badających wskazane obszary.

 

Co mogę zrobić w trakcie nauki, aby zwiększyć swoje szanse na dobrą pracę?

Zastanów się co lubisz robić, jakie masz umiejętności, zdolności i w jakim środowisku pracy możesz je wykorzystać. To pozwoli Ci wstępnie wybrać twój przyszły zawód. Zdobądź odpowiednie wykształcenie, bądź na bieżąco ze zmianami, które oddziaływają na wybrany przez Ciebie zawód. Zbieraj informacje o trendach na rynku pracy, zawodach przyszłości oraz możliwości podjęcia pracy w kraju i za granicą.

 

Jaka jest różnica między zawodem a karierą?

Kariera jest pojęciem szerszym w stosunku do zawodu. Jest to nie tylko droga prowadząca do profesjonalnej doskonałości i osiągania coraz lepszej pozycji w hierarchii zawodowej, ale również satysfakcjonujące życie zawodowe rozsądnie połączone z życiem osobistym. Natomiast zawodów to określony rodzaj pracy.

 

Czy zainteresowania powinny mieć wpływ na wybór mojego przyszłego zawodu?

Ludzie bardziej lubią pracę, gdy jest ona zgodna z ich zainteresowaniami. Mogą wykorzystać w pracy wiedzę, którą zdobyli rozwijając swoje pasje. Wykonywanie takich czynności przynosi nam wtedy satysfakcje, radość i zadowolenie. Zainteresowania są ważne, ale warto mieć na uwadze również takie aspekty jak sytuacja na rynku pracy, moje predyspozycje czy wymagania edukacyjne zawodu.

 

Gdzie mogę zdobyć informację o zawodach?

Najlepszym źródłem informacji o świecie zawodów jest doradca zawodowy. Może to być osoba, która pracuje w Szkolnym Ośrodku Kariery lub OHP. Warto również zajrzeć do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Doradca zawodowy oprowadzi Cię po bogato wyposażonej Mediotece i umożliwi skorzystanie z jej zasobów. Będziesz mógł zapoznać się z aktualną klasyfikacją zawodów i specjalności, znajdziesz tu również internetową bazę danych o zawodach i możliwościach kształcenia (dostępną również tu: https://doradca.praca.gov.pl/d2k5/zawody), filmy zawodoznawcze, teczki, przewodniki i ulotki o zawodach oraz otrzymasz wykaz interesujących stron o tematyce zawodoznawczej.

 

Co mogę zrobić gdy mam kłopoty z podjęciem decyzji zawodowej?

Uświadom sobie jakiem masz możliwości zarówno dotyczące siebie samego, jak i otaczającego Cię środowiska pracy i edukacji. Poszukaj wsparcia wśród najbliższego otoczenia. Zastanów się, kto Cię dobrze zna i do kogo masz zaufanie. Mogą to być rodzice, nauczyciel, Twoi przyjaciele. Druga osoba może Ci pomóc spojrzeć na sprawy z innego punktu widzenia. Warto również umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym, który profesjonalnie przeprowadzi Cię przez kolejne etapy planowania kariery zawodowej. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja powinna należeć do Ciebie.

 

Dlaczego podczas rozmów o karierze zawodowej często słyszę, że należy wyznaczyć sobie cel zawodowy?

Odpowiadając na to pytanie nawiążę do fragmentu z książki „Alicja z Krainy Czarów”:

„- Czy mógłbyś mi powiedzieć, w którą stronę mam pójść? - spytała Alicja.

- Zależy to od tego, dokąd chcesz dojść - powiedział kot.

- Nie wiem dokąd chcę iść - powiedziała Alicja.

- Więc tym bardziej nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz - powiedział kot."

Niestety, ale ogromna większość ludzi, nie wyznacza sobie celu w życiu. Błąkają się, nie wiedząc gdzie iść i co robić, zamiast realizować swoje marzenia i plany, również te zawodowe. Przyczyną tego jest brak wyznaczonego celu.

Badacze tajemnicy sukcesu doszli do wniosku, że samo wyznaczenie własnych celów zwiększa kilkukrotnie osiągnięcie sukcesu. Większość ludzi dokładnie planujących swoje działania i realizujących wyznaczane sobie cele osiąga szczyty w karierze zawodowej.

 

W jaki sposób mogę zdobyć informacje o warunkach i możliwościach podjęcia pracy interesujących mnie zawodach?

Poznaj sytuację na lokalnym rynku pracy. Zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy udostępnionymi w urzędach pracy, lokalnej prasie, prywatnych agencjach pośrednictwa pracy czy w Internecie. Porozmawiaj z ludźmi pracującymi w zawodach związanych z Twoimi zainteresowaniami zawodowymi. Możesz dzięki temu zdobyć bardzo wiarygodne informacje o wybranym środowisku pracy. Uważnie obserwuj kierunki rozwoju danej branży, powstające nowe miejsca pracy i zawody. Istotnym aspektem jest również wiedza na temat możliwości awansu i podnoszenia kwalifikacji zawodowych w obszarze wybranego zawodu.

 

Co powinienem uwzględnić w planie swojej kariery zawodowej?

Plan działania jest bardzo ważny, kiedy wybieramy zawód. Pozwala on na kontrolę tego co się dzieje, natomiast osiągnięcie celu daje poczucie spełnienia.

Przedstawiony schemat procesu podejmowania decyzji zawodowych daje instrukcje odnośnie każdego etapu. Podpowie nam co należy zrobić, jeżeli nie znamy odpowiedzi na którymkolwiek etapie podejmowania decyzji.

Wprowadził: UJ
utworzono: 10-01-2013
ostatnia modyfikacja: 01-03-2013
Strona główna
Powrót
Drukuj
Pobierz PDF
Wypowiedz się